Zbyněk Osička

Osicka

Zbyněk Osička

Pokud se jmenujete Osička a jste z Velkých Bílovic, těžko budete učitelem dějepisu. Zvlášť, pokud máte dědu vinaře, podle kterého je den bez vína, jako žena bez klína. Protože skoro každý, kdo má v Bílovicích vinohrad, se jmenuje Osička, musel se Zbyněk něčím odlišit. Kamarádi mu říkají „Osmička“, tak si dal „8“ jako hlavní logo na všechny lahve.

Od té doby vyrábí neskutečně fresh víno, se kterých chcete skočit do bazénu a modlit se, aby léto nikdy neskončilo. Zbyněk dává většině svých vín velkou svěžest. Víno slaví úspěchy nejen u konzumentů, ale také na světových soutěžích. Například Frankovka rosé 2017 vyhrála ve Francii v Cannes zlato. Ano, v té zemi, která miluje růžová vína a nesnáší všechno cizí. Což je jasný důvod jeho víno ochutnat.

Jaké dělá víno

Zbyněk nedělá červená vína, ale soustředí se na bílé, růžové a nově i na frizzante. Jeho víno je především svěží a strašně pitelné. Pokud máte rádi vyšší zbytkový cukr a vyváženost, tak víno s „8“ Vám bude chutnat. Zatím jsme nepotkali člověka, který by z jeho lahví nebyl nadšený. Líbí se nám, že ve většině vín, která ochutnáte, najdete stejný rukopis. Kromě zlaté Frankovky rosé, se mu ve 2017 mimořádně povedl Veltlín a Sauvignon.

Proč ho máme rádi / Proč ho navštívit

Zbyněk je obrovský nadšenec vína (povahou i výškou), se kterým se cítíte hrozně příjemně. Je srdečný, rád se směje, rád o víně mluví a je na své lahve právem hrdý. Rozhodl se, že ve výrobě vína půjde vlastní cestou, vykašlal se na staré postupy, které používal jeho děda a dělá si víno po svém.

Zbyněk je skvělý společník a vinař, který má svou hlavu, svou vizi a nenechá si do vína příliš mluvit. Je to člověk s neustále rozesmátým obličejem a přirozenou sebedůvěrou, že to co dělá, dělá dobře. Vlastní vína kromě degustací nepije. Raději ochutná, co vyrábějí ostatní, aby měl srovnání.