Rudolf Košulič

Ruda

Rudolf Košulič

Když ve vinohradu jezdí traktor, nepřekvapí Vás to. Když tam spatříte čtyřkolku, na které je vzadu přivázaný ručně vyrobený postřikovač a řítí se na něm rozesmátý chlapík v černých brýlích s cigaretou v puse, máte jasno. Tohle je skutečný vinařský pankáč.

Ruda se věnuje několika věcem naráz: poskytuje ubytování v Mikulově a Březí, vyrábí víno, dělá degustace a cestuje po světě. O vše se stará sám a s nadhledem. V době, kdy vinaři pečují o zrající vína, zamyká Ruda sklípek a vyráží ochutnávat Sauvignony na druhý konec světa. Jeho filozofií je nechat přírodu dělat, co umí. Když se vrátí, zjišťuje, kam se vína posunula. Prostě pravý vinařský punk, který jen tak nepotkáte.

Jaké dělá víno

Ruda patří mezi vinaře ze spolku Dunajovické kopce, který propaguje podpálavskou oblast, kde se skvěle daří Vlašákům. A právě ty má Ruda vynikající. Do ročníku 2016 jsme se zamilovali. Vlašáky jsou minerální, svěží a někdy chutnají až slaně. Jinak jsou ale jeho vína naprosto odlišná. Tím, že do nich minimálně zasahuje a nechává je žít svým životem, je každá lahev jiná. Obecně jsou Rudova vína mohutnější s vyšším alkoholem.

Poznejte vína

od vinaře

Proč ho máme rádi / Proč ho navštívit

Ve většině vinařství vnímáte klidný řád, tady převládá dynamický chaos. Ruda je stále v jednom kole. Rychle mluví, rychle jedná, v jednu chvíli stáčí burčák, vzápětí ubytovává nové lidi a hned nato vypráví zážitky z Barmy.

Vše ale zvládá s úsměvem a lehkostí, takže vůbec nevnímáte, že spěchá, i když jste přišli naprosto nevhod a on vážně spěchá. Ruda je přátelský, srdečný a společenský. Rád si život užívá a chce, abyste si také užívali, když jste v jeho vinařství.