Luboš Tichý

Tichy

Luboš Tichý

Luboš Vás na první pohled zaujme svou výškou přes 2 metry. Když začne mluvit, objevíte kombinaci povahových vlastností, které má málokdo: poctivost, zásadovost a smysl pro humor. A když otevře láhev, nadchne Vás pečlivě vyrobené víno, které ctí terroir Dolních Dunajovic.

S Lubošem se snadno a dlouze rozpovídáte o vinařství, o ekologii a šetrné výrobě vína i o historii dunajovických kopců. Je to v tom nejlepším smyslu hrdý vinař, který miluje oblast, kde žije, k přírodě přistupuje s úctou a šetrností a chápe nutnost jí chránit. Do detailu vypráví o ošetřování vinic a půdy a Vy si jen povzdechnete, proč takový přístup nemají všichni.

Jaké dělá víno

Dělat víno se Luboš naučil na škole, kde také několik let pracoval. Díky tomu získal znalosti, které mu dědeček a strýc umožnili vyzkoušet v rodinném vinařství. A protože se osvědčil, začalo vinařství vyrábět vína podle něj. V Lubošových lahvích objevíte díky vyšší kyselině krásně osvěžující vína, která mají jiskru. To, co nás naprosto nadchlo, je Veltlínské zelené barrique. Ochutnali jsme jak ročník 2017, tak úžasnou archivní láhev. Pokud vydržíte tento Veltlín nevypít, budete za pár let velice mile překvapení.

Proč ho máme rádi / Proč ho navštívit

Díky času strávenému s Lubošem ve sklípku a na vinici, se nám znásobily znalosti o víně. Luboš rád a krásně vypráví o hroznech a jejich pěstování, vysvětluje, co je dobře a co špatně, takže s každým dalším napitím cítíte větší úctu k vinaření.

Je to člověk, který chce víno vyrábět šetrně, poctivě a správně. Nejde mu o kvantitu, ale o kvalitní produkt, který odráží místo, kde vzniknul. A navíc je ještě s Lubošem zábava.