Honza Strouhal

Strouhal

Jan Strouhal

Jenda je jedním z největších “pařičů”, které jsme kdy potkali. A možná i proto před několika lety definitivně seknul s prací číšníka a sommeliera a vrhnul se na vinařství. Měl k tomu díky svým prarodičům vinařům dobré předpoklady. A zjevně i talent, protože své první víno vyrobil už v 18 letech. Vinařství založil ve 23 letech a od té doby dělá vína pod vlastní etiketou.

S roční produkcí osmi tisíc lahví je mikrovinařem, ale má plány se rozrůstat. Díky své původní profesi chápe, že dobré jídlo potřebuje podlít dobrým vínem, a proto chce spojit své lahve s vysokou gastronomií. Jenda má rád zábavu a díky tomu má velké pochopení pro potřeby svých návštěvníků. Takže Vás ubytuje, nají, napojí a zůstane s Vámi až do rána (pokud to vydržíte). Na Vás už pak zbyde jenom vyjít jedno patro nahoru a spokojeně usnout.

Jaké dělá víno

Popsat Jendův vinařský rukopis je těžké. Tak jako se vším v životě si i s vínem dělá, co ho zrovna napadne. A vychází mu to. V roce 2017 se začal odklánět od vyšších zbytkových cukrů a vytvořil fantastické suché Ryzlinky vlašské. A následující ročník 2018 udělat kompletně do sladka. Když většině vinařů začalo vinobraní, Jenda pařil. Sbírat začal v listopadu a skončil v prosinci. Prostě se rozhodnul naplno využít nestandardního roku, zariskoval a vyšlo to.

Poznejte vína

od vinaře

Proč ho máme rádi / Proč ho navštívit

Jeden vinař nám řekl (a Jenda to nebyl), že má Pražáky rád, protože vstupují do sklípku se staženým zadkem. A to proto, že jsou na Moravě, kde je nikdo nemá rád, a protože si nejsou jistí svými znalostmi. To je sice trefné, ale u Jendy nic takového neplatí.

V jeho sklípku můžete odhodit veškerou nejistotu a užít si degustaci naplno. Můžete sem vstoupit s  pocitem, že o Vás bude perfektně postaráno, že se dozvíte nové věci, ochutnáte dobrá vína a pobavíte se. Jenda je na první pohled klidný a přátelský vinař. Když ho poznáte blíž, tak zjistíte, že se rád baví, miluje hudbu, a pokud si sednete, pravděpodobně propaříte celou noc.