Honza Filip

Filip

Honza Filip

Představte si, že jste udření z probíhajícího vinobraní, máte ruce plné hroznů a nezvaná skupinka Pražáků se Vám cpe do sklípku se slovy „dáte nám ochutnat víno?“ A Honza – nejskromnější vinař, kterého známe, nás pustil dovnitř, aniž by cokoliv chtěl. Takže jsme se museli vrátit.

Je to na první pohled tichý člověk, ze kterého sálá obrovská úcta a pokora. K lidem, k vínu, k tradicím. Víno dělá, protože nechtěl zahodit, co dělal jeho děda. Do vinařství zapojil celou rodinu, nevzdává se a překonává překážky člověka, který buduje vinařství. Honzu, jako každého introverta, nerozmluvíte okamžitě. Jakmile se Vám to povede, budete překvapení. Má krásný humor a je úžasně pohostinný.

Jaké dělá víno

Specializuje se na bílé, ale jeho červená vína nás nadchly. Z vlastních odrůd se zaměřuje na Chardonnay a Veltlínské zelené. Nemá rád velké zásahy do vína a jejich násilnou úpravu. Sice tyto metody neodsuzuje, ale řekne Vám, že on tohle prostě nedělá. Pokoru a respekt, které z něj cítíte, vnímáte i ve víně. Každou láhev stáčí ve sklípku pro konkrétního zákazníka a Vy tak můžete sledovat všechny kroky vína od sudu až po korek. Bílá i červená vína jsou velmi svěží, lehká, vyvážená a krásně pitelná.

Proč ho máme rádi / Proč ho navštívit

Má krásný a čistý sklípek, s posezením venku i vevnitř a bude se Vám maximálně věnovat. Je to velkorysý hostitel, ze kterého cítíte skromnost a lásku k vínu. Nechte ho se rozmluvit o jeho vinařství, je to moc hezký příběh.

Víno dělá hlavně pro kamarády a stálé zákazníky, ze kterých se časem stávají noví kamarádi a přivádí další budoucí zákazníky. Možná i proto se u něj ve sklípku cítíte jako doma. Teda, pokud máte doma sudy.